Okulumuz

Okulumuz, Milli Eğitim Bakanlığının 20.10.1982 gün ve Ortaöğretim Genel Müdürlüğü İstatistik Şubesi 423. 2347. 82 / 37313 sayılı onayı ile 1983-1984 öğretim yılında açılmıştır.

Okulumuz, Ankara ve İstanbul Atatürk Fen liselerinden sonra Türkiye'nin 3. olarak açılan fen lisesidir.

Yukarıda anılan onay ile okulumuzun amaca uygun bina ve tesisleri, Bornova Anadolu Lisesi yanındaki boş arazide yapılana kadar, eski İzmir Yüksek Öğretmen Okulu tesislerinde eğitim öğretim yapması kararlaştırılmıştır. Ancak bu binaların 4 Nisan 1978 tarihinde geçici olarak Ege Üniversitesine devredildiği, binaları kullanan Edebiyat Fakültesini nakledecek yer bulunamadığı anlaşıldığından başka alternatifler araştırılmaya başlanmış, sırasıyla önce Bornova Körler Okulu sonra eski Çamlaraltı Lisesi, Yamanlar Koleji, Güzelbahçe İlköğretim Okulu Fen lisesinin geçici öğretim yapabileceği yerler olarak ele alınmıştır. Gerekli araştırmalar sonunda bu yerlerin herbirinde ortaya çıkan olumsuzluklar ve problemler bu düşünceden vazgeçilmesine yol açmış, sonunda ilk karara başka bir yaklaşımla geri dönülmek zorunluluğu doğmuştur.

Bu yeni yaklaşıma göre Fen Lisesi ile Edebiyat Fakültesi mevcut tesisleri birlikte kullanacaklardır.

Bu karara göre:

I-Eğitim Binasının 1. katının yarısı, 6 derslik ve 2 laboratuvar.

II-Şimdiki Kızlar yatakhanesinin tamamı.

III-Yemekhanenin ikiye bölünüp bir kısmı.

IV-Spor salonunun belli sürelerde okulumuzun kullanımına bırakılması

kararlaştırıldı.

Bütün bu çalışmalar sürerken okulumuzun açılması ve öğretime başlaması bir haftalık gecikme ile 3.10.1983 te gerçekleşmiş oldu. Yatakhanelerin onarımı sürdürüldüğünden barınma, sabah ve akşam yemekleri Bornova Anadolu Lisesi tesislerinde, eğitim ve öğretim de eski Yüksek Öğretmen Okulunda 18.11.1983'e kadar devam etti. 1983-1984 öğretim yılı Edebiyat Fakültesi ile beraber sürdürüldü.

1984-1985 öğretim yılında ise, Lojmanlar ve Spor Salonu dışındaki tesisler yani Öğretim binası, Kızlar yatakhanesi, Erkekler yatakhanesi, Yemekhane tümüyle okulumuzun kullanımına bırakıldı. Daha sonraki yıl spor salonu da okulumuza verildi.

(Öğretmenimiz sayın Hasan Korkmaz'ın hazırladığı içerikten alınmıştır. Kaynak: https://www.hasankorkmaz-ifl.com/dosyalar/ifl-k12-tr-nostalji/tanitim/tarihce.htm )